امروزه یکی از روش های نوینی که در جامعه بوجود آمده است و نقش مهمی را در مبحث روانشناسی ایفا می‎کند، موضوع " مشاوره تلفنی " می‌باشد. مشاوره تلفنی به نوعی مشاوره اطلاق می‌شود که شخصی که نیاز به مشاوره برای خود و یا نزدیکان خود دارد، بصورت تلفنی و از راه دور، با یک مشاور مطمئن و با تجربه در تماس بوده و با بیان مشکلات و دغدغه های ذهنی خود، راهنمایی هایی را از شخص مشاور دریافت می‌کند. در این مقاله تصمیم داریم تا بررسی کنیم آیا این نوع مشاوره که به عنوان " مشاوره تلفنی " شناخته می‌‎شود، می‌تواند برای افراد تاثیرگذار باشد یا این‌که صرفا ابزاری برای کسب درآمد بیشتر مشاوران و روانپزشکان می‌باشد؟

مشاوره تلفنی چه تفاوت هایی با مشاوره حضوری دارد؟

اغلب در جامعه افرادی هستند که توانایی برقراری ارتباط رو در رو ندارند و این مورد باعث خجالت آنها و مانع صحبت کردن با دیگران بصورت راحت و آزادانه می‌شود. عموما این افراد تمایل بیشتر به دریافت مشاوره تلفنی دارند. زیرا بصورت مستقیم در مقابل شخص مشاور قرار نداشته و می‌تواند خواسته و نیازهای خود را مطرح کند و از طرفی با دقت بیشتری و بدون خجالت، به پاسخ های مشاور گوش دهند.

از طرفی دیگر، افرادی هستند که برای صحبت در رابطه با مسائل خاص و خصوصی که اغلب در جامعه مطرح نمی‌شود، دچار مشکل می‌شوند. مسائلی همچون، مشکلات جنسی، روابط خارج از چهارچوب، مسائل وسواسی و ... از این موارد می‌باشد.


مشاوره تلفنی، درمانی برای جامعه شلوغ و فشرده امروزی

"زمان" در جوامع امروزی به دلیل فشردگی و مشغله‌های روزمره، به یکی از اساسی ترین و محوری موضوعات تبدیل شده است و افراد سعی دارند تا در کوتاه‌ترین زمان، بیشترین بازدهی را دریافت کنند. از این رو مشاوره تلفنی می‌تواند به عنوان یک فرشته نجات برای افرادی که مشغله های روزانه بسیار زیادی دارند و از طرفی تمایل به برقراری ارتباط با یک مشاور در زمینه مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره کودکان خویش و یا مشاوره نوجوان داشته باشد. اما از طرفی به دلیل حضور یافتن در محل، کار، دور بودن محل زندگی، ترافیک خیابان ها، نوبت دهی طولانی و ... امکان رسیدن به نزد مشاور بصورت حضوری را نداشته باشند. به همین خاطر می‌توانند به راحتی از طریق مشاوره تلفنی در بازه زمانی بسیار زیادی نسبت به مشاوره حضوری، از مشاور استفاده کند. 

زیرا مشاوران و روانپزشکان برای دادن نوبت دهی، یک بازه زمانی همان ادارات را مدنظر می‌گیرند (به عنوان مثال از 9 صبح تا 18)، اما ممکن است در این بازه زمانی، اغلب افراد در محل کار خود حضور داشته باشند و نتوانند به دفتر مشاور و یا روانشناس برسند. در نقطه مقابل، در مشاوره تلفنی، مشاوران و روانشناسان بازه های در دسترس بودن خود را بسیار بیشتر می‌کنند که همین عامل باعث افزایش متقاضی می‌شود که هم برای متقاضی دارای منفعت است و هم برای مشاوران دارای نفع مالی.

هزینه بسیار پایین، مهم‌ترین عامل برتری مشاوره تلفنی

از دیگر دلایلی که می‌توان پیشنهاد نمود تا از مشاوره تلفنی استفاده نمایید، هزینه پایین مشاوره تلفنی نسبت به مشاوره بصورت حضوری می‌باشد. در مشاوره تلفنی به دلیل استفاده کمتر از امکان و وسائل موجود در دفتر کار، هزینه مشاوره به مراتب پایین تر و مکالمه عموما بر حسبی دقیقه می‌باشد که این عامل باعث بهینه بودن و هدفمندتر شدن مکالمه میان متقاضی و مشاور می‌شود و در نتیجه، رسیدن به نقطه امید و راه حل را نزدیک تر می‌کند.

در نهایت به خاطر همین دلائل و دلائل بسیار زیادی که مشاوره تلفنی دارد، مرکز مشاوره روان یار هوم تصمیم برا این گرفت تا با راه اندازی بستری مناسب، آماده ارائه مشاوره تلفنی به عزیزان که توانایی مراجعه بصورت حضوری ندارد می‌باشد.

برای هماهنگی جهت زمان مشاوره تلفنی، می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.