همواره لذت جنسی از مهمترین بخش های زندگی هر زوج می‌باشد و اگر به روشی صحیح به این نیاز پاسخ داده شود، می توان شیرینی و ثاتیر مثبت آن را بر دیگر بخش های زندگی به راحتی حس کرد و دیگر نیازی به مراجعه زوجین برای مشاوره ازدواج و آسیب های بوجود آمده در زندگی نمی باشد.

یکی از علت هایی که مباحث جنسی در زندگی زناشویی بسیار مهم تلقی می شود این است که در این لحظات، زن و شوهر، بصورت مستقیم درخواست ها و نیازهای های عاطفی خود را به طرف مقابل مطرح می کند و از او انتظار دارد که به این درخواست ها به بهترین شکل و یا در حد قابل قبولی پاسخ داده شود. از این رو اگر این پاسخ ها مناسب نبوده و آقا یا خانم نتواند نیاز جنسی و روحی شخص مقابل را تامین کند، شخص مقابل دچار یک انزوای درونی و شکست عاطفی می شود که اگر این روند بصورت تکرار پذیر باشد، باعث بروز اختلافات سطحی و یا حتی عمیقی در بین روابط زن و شوهر حتی در دیگر بخش هایی که به ظاهر در آن مشکلی ندارد و بصورت صحیح به پیش می رود.

در ابتدا همانطور که در صفحه اختصاصی مشاوره جنسی (سکس تراپی) مطرح شد، مشاوره جنسی عبارت است از مراجعه زوج ها برای بیان مشکلات جنسی خود و دریافتی راهنمایی در بخش هایی که دچار مشکل هستند و باعث شده است تا مشکلات دیگری نیز در زندگی برایشان بوجود آید. طی بررسی های اخیر، امروزه از اصلی ترین علت‌های طلاق و همچنین از شرایط زمینه ساز خیانت در بین زوجین، مشکلات جنسی و عدم توانایی پاسخ به نیازهای جنسی همسر در طول زندگی می باشد

از این روز است که همواره به زوجین توصیه می شود تا دانسته های جنسی خود را در رابطه با همسر خود افزایش دهد و با مراجعه به مشاوره جنسی، بتوانند نیازهای جسمی و روحی همسر خود را تامین کنند. در ادامه به برخی از دیگر دلائل که ضرورت رجوع به مشاوره جنسی را نشان می دهد اشاره خواهیم نمود:


1- شناخت علاقه‌مندی های جنسی همسر در مشاوره جنسی

یکی از بهترین راه های شناخت علاقمندی های جنسی طرف مقابل ما، این است که مستقیما به مشاوره جنسی رجوع کنیم. زیرا اگر بخواهیم این مورد را به صورت آزمون و خطا به پیش ببریم، ممکن است نیازمند زمان بسیار زیادی باشد و در طول این زمان به دلیل عدم شناخت و درک کافی از علامندی ها و نیازهای جنسی طرف مقابل، لذت جنسی، بسیار کاهش پیدا کند و برگرداندن آن به حالت گذشته و به شکل صحیح، زحمت بیشتری را نیازمند باشد.

از طرفی دیگر اگر بخواهیم نیازها و علاقمندی های طرف مقابل را مستقیما از او بپرسیم، ممکن است شخص به دلیل خجالت و ترس از واکنش شما به درخواست های او، تمام نیازهای خود را بصورت کامل و دقیق مطرح نکند و همواره علاقمندی های خود را کتمان کند که در بلندمدت باعث میشود تا شخص مقابل از برقراری رابطه جنسی سرد شده و دیگر تمایلی به این رابطه نداشته باشد اما برای رفع تکلیف و کم به رفع نیازهای شما، بصورت اجباری تن به خواسته ها و علاقمندی های شما دهد که این خود باعث بروز مشکلاتی دیگر در زندگی خواهد شد.

با رجوع به مشاوره جنسی، هر شخص بصورت مستقل و جداگانه و بدون ترس و خجالت می تواند خواسته های جنسی خود را به مشاوربیان کند و مشاور جنسی نیز با بررسی جوانب و جمع بندی، این خواسته ها را بصورت دسته بندی شده و منتظم به آقا و خانم منتقل کند تا آن ها بدانند که طرف مقابلشان چه درخواست هایی از خود دارند.

2- مشاوره جنسی، تشخیص بهترین راه برای پاسخ به نیازهای جنسی

در مرحله بعدی، زمانی که زوجین توانستند نیازهای جسمی و عاطفی شخص مقابل خود را در هنگام برقراری رابطه جنسی بشناسند، وقت آن است که بدانند باید به شکلی به این نیازها پاسخ بدهند. نحوه پاسخ دهی با نیازهای جنسی در بین زوج، یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل رجوع به مشاور جنسی می باشد. زیرا زوجین حتی اگر بدانند که طرف مقابل خود چه خواسته هایی از او دارند اما نتواند آن نیازها را برآورده کند، می تواند ضربه اساسی تری به زندگی زوج وارد شود. زیرا احساس سرافکندگی و شرمساری به دلیل عدم توانایی برآورده ساختن نیازهای جنسی، باعث افسردگی و خودخوری در همسر می شود.


3- شناسایی اختلالات جنسی، درک و راه های موجود برای برطرف نمودن مشکلات جنسی

در این میان گاها ممکن است اختلالات جسمی و ناخواسته ای وجود داشته باشد که از عهده زوجین خارج باشد. به همین خاطر می توان با مراجعه به مشاور و یا یک پزشک جنسی، این اختلالات و مشکلات جسمی را در ابتدا شناسایی کرد و سپس در صدد رفع و حل این مشکلات در سطح قابل قبول برآمد.

از عمده مشکلات جنسی که زوجین برای آن به مشاوره جنسی مراجعه کرده اند عبارت اند از:

 • اختلال نعوظ
 • کاهش میل جنسی
 • کمبود علاقه
 • انزال زودرس
 • اعتماد به نفس پایین
 • عدم پاسخ به محرک های جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • میل جنسی بیش از حد
 • ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
 • افکار جنسی ناراحت کننده
 • فتیش های جنسی ناخواسته

4- شناخت بهترین زمان و حالت های جنسی با توجه به شرایط زوج در مشاوره جنسی

بهترین زمان و حالت برای انجام رابطه جنسی برای زوجین بسیار مهم و حیاتی می باشد، زیرا که اگر یک طرف از زوجین آمادگی روحی مناسبی برای برقراری رابطه جنسی نداشته باشند، نمیتوان از این رابطه، توقع لذت بخشی داشت. برقراری رابطه جنسی نیازمند یک آرامش روحی و بدنی می باشد تا بتوئاند تاثیر اصلی خود را نشان دهد. برقراری رابطه جنسی در زمانی که استرس های روانی و نارارحتی وجود دارد و یا از نظر جسمی دچار خستگی یا مشکلاتی هستیم، دقیقا بصورت عکس عمل کرده و بجای رفع نیاز و ایجاد آرامش، باعث افزایش استرس، وخیم شدن مشکلات جسمی و خستگی می شود.

با مراجعه به یک مشاور خوب می توان زمان مناسب برای برقراری رابطه جنسی مناسب و صحیح را با توجه به شرایط و نحوه زندگی هر زوج را یافت و بر اساس آن یک برنامه ریزی منظم انجام داد تا بصورت طبیعی تبدیل به عادت جنسی صحیح برای زوج شود.