خیانت، واژه ای که هرکسی از شنیدن آن احساس ترس می کند و متاسفانه در جامعه‌ای که اکنون در آن زندگی می کنیم، دائما به عنوان سایه ای ترسناک و خطری نابودکننده آن را حس می‌کنیم. اما با توجه به این موضوع، به دلیل افزایش روز افزون خیانت هایی که اتفاق می افتد، متاسفانه دایره تعریف خیانت را محدودتر کرده ایم تا مبادا احساس کنیم که ما نیز مورد خیانت قرار گرفته ایم.

در ابتدای مطلب باید بیان کنیم که خیانت در هر ابعادی و در هر جامعه و جایگاهی، امری بسیار ناپسند و اشتباه می باشد، هرچند اگر در جامعه، بسیاری از نمودهای عملی خیانت، دیگر جزء خیانت حساب نمی شود. ارتباطاتی که در شبکه های اجتماعی با افرادی که هیچ رابطه فامیلی، احساسی، عرفی و منطقی با ما ندارن، رفتارهای بین همکاران و نحوه صحبت و برخورد بین یکدیگر (حتی ناخواسته)، ارتباط مستقیم داشتن با یک خانم یا آقای دیگر تحت عنوان " دوست اجتماعی " و.... برخی از این موارد هستند و حتی اگر بصورت مستقیما نتوانیم نام خیانت را بر روی آن بگذاریم، از اصلی ترین عوامل زمینه ساز خیانت در جامعه می باشد.

در این مطلب بر این سعی داریم تا بدانیم چه علت هایی باعث می شود که این زمینه ها و ارتباط های ناصحیح، کم کم مسیر اشخاص را به بی‌راهه خیانت خواهد رساند. بی‌راهه ای که پس از یکبار عبور از آن، بسیاری دیگر از اشتباهات و روابط اشتباه را بصورت یک زنجیر انجام می‌دهیم.

بصورت کلی خیانت دارای دو بعد " خیانت جنسی" و " خیانت عاطفی" می باشد که البته هر دو در انتها  و در معنای اصلیِ خود، یک مورد هستند اما از نظر روانشناسی و مشاوره، همچنین از نظر اجتماع بصورت جداگانه بررسی و تفسیر می شوند. خیانت جنسی زمانی اتفاق می‌افتد که شخص، قبل از آن از خیانت عاطفی و احساسی عبور کرده باشدو طعم رابطه با شخصی دیگر را هرچند بصورت غیر حضوری چشیده و حاضر باشد خود را در کنار شخصی غیر از همسر رسمی و شرعی خود ببیند. از طرفی خیانت عاطفی نیز مسیری بجز رسیدن به خیانت جنسی را منتهی نمی شود.


1- انتخاب اشتباه همسر، مسیری رو به سوی خیانت

شاید در ابتدا این موضوع اصلا ارتباطی به مسئله خیانت و در انتها طلاق زوجین نداشته باشد، اما همانطور که در مطالب گذشته مطرح شده بود، عدم مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج  باعث می شود تا از طرفین، هیچگونه شناختی از خود و طرف مقابل نداشته باشند و اصلا ندانند که چه نیازها و خواسته هایی دارند که آن را از طرف مقابل خود طلب کنند. همین مورد به خودی خود باعث می شود تا به مرور زمان، شکافی عمیق و عاطفی میان زن و شوهر ایجاد شود. این شکاف ها رفته رفته تبدیل به مشاجرات و دعوا شده و یک نارضایتی قالبی را در پیش خواهد داشت.

طبیعا هرشخصی که دارای ناراحتی روحی و احساسی است یا اصطلاحا دل شکسته می شود، عمیقا نیاز دارد تا با یک شخص که به حرف های او گوش می‌دهد و یا در درجه ای بالاتر، به او اهمیت می دهد و با او از نظر طرز تفکر هم عقیده باشد صحبت کند و درست در این زمان است که این احساس نیاز، به غلط توسط افرادی که گاها با فریب جلو آمده و خود را به عنوان یک همدرد و همراه نشان می‌دهد رفع شده و شخص به این نتیجه می‌رسد که پس می‌توان این گونه نیازها و صحبت ها را با شخصی غیر از همسر خود در میان بگذارد. به مرور زمان عمق این صحبت ها زیادتر شد و مباحث بسیار خصوصی زوجین به میان آمده و از افراد اغلب سود و غیر متخصص دریافت کمک خواهد کرد و نقاظ ضعف خود را بر آنان آشکار می کند.

یکی از دلایلی که تاکید می‌شود تا حتما در اینگونه موارد و یا موارد مشابه در زمینه های گوناگون، به یک مشاوره خوب و قابل اعتماد مراجعه شود تا در نهایت امنیت و اعتماد بتوانیم مشکلات و مسائل خود را بازگو کنیم.

مسیر اشتباهی که در بالا در رابطه با مشورت گرفتن که بیان ناراحتی ها و ضعف های خود به افراد غیرمتخصص مطرح شد، ممکن است در بازه زمانی بسیار بلندمدتی انجام شود و حتی خود شخص نیز متوجه این زمان و تغییر جهت مطالب و غرق شدن در این مسیر اشتباه نشود. پس همیشه و در اکصر مواقع، به این سرعت و سادگی که در بالا بیان شد صورت نمی پذیرد. مطلب بالا صرفا برای آشنایی و دانشتن ابتدا و انتهای مسیر بیان شد.

درخواست مشاوره جنسی: 09014100580


2-زودتر از دیگران برای همسر خود وقت بگذارید ....

متاسفانه این جمله، جمله بسیار غریب و پرمعنایی است. امروزه با زیادتر شدن مشغلات فکری و مشکلات اقتصادی، آقایان و خانم ها به یک ماشین برنامه ریزی شده تبدیل شده اند که وظیفه خود را تنها کار کردن می دانند، غافل از این که کار و مشکلات، تنها باید گوشه ای از زندگی افراد را شامل شود و مابقی زمان در طول شبانه روز و زندگی باید برای خانواده و در کنار خانواده بودن باشد. همانطور که در بخش بالا مطرح شد، همیشه افرادی هستند که از این ضعف و عدم ارتباط و زمان گذاشتن صحیح اعضای خانواده با یکدیگر، بیشترین سوء استفاده را می کنند. پس بهتر است بدانیم که چگونه می توان یک خانواده سالم باشیم و می توان از طریق مراجعه به مشاوره خانواده، جلوی بسیاری از مشکلات و آسیب هایی که در نهایت منجر به خیانت، طلاق، از بین رفتن عزت نفس فرزندان خانواده و.... را گرفت.


3- زندگی جنسی با همسر خود را مهم بدانیم

رابطه زناشویی و ارتباط جنسی زوجین یکی از مهمترین مراحل زندگی بوده و متاسفانه در بیشتر موارد، از مهم ترین و اصلی ترین زمینه زمینه ها و علت های بروز خیانت در زوجین می باشد. اگر زن و شوهر نتوانند این نیاز غریضی و طبیعی همسر خود را به درستی و در زمان مناسب رفع کند، فرد مقابل بالاخره باید این نیاز را برطرف کرده و به آن پاسخ دهد و چه بسیار افراد فرصت طلبی که به دنبال رفع نیاز و عطش انباشته شده افراد هستند که همانند یک مخزن بزرگ سوخت، آماده ایجاد جرقه و انفجار در آنان می باشد. انفجاری که وسعت آن، همسر، تمام اعضای خانواده و حتی اطرافیان و جامعه را خواهد سوزاند. پس بهتر است هرچه زودتر و به شکلی صحیح، به این نیاز و خواسته طبیعی همسر خود پاسخ داده و خود، این نیازها را برطرف سازیم. برای آشنایی بهتر می توانید به این مطلب رجوع کنید که " چرا نیاز به مراجعه به مشاوره جنسی داریم" و به صفحه مشاوره جنسی مراجعه نموده و با مشاوران ما در ارتباط باشید.

در مطالب آینده حتما به ابعاد گوناگون و سایر دلایلی که باعث می شود تا یک شخص به فکر خیانت کردن باشد خواهیم پرداخت.