ممکن است در زندگی هر زن و شوهری همواره فراز و نشیب های زیادی وجود داشته باشد و گاها باعث می شود تا کانون خانواده و ارتباط میان زن و شوهر گرم و صمیمی‌تر شود و گاهی نیز باعث قهر کردن و دوری. در این مقاله قصد داریم تا بصورت مختصر در رابطه با تاثیر قهرکردن زوجین برروی زندگی همدیگر و بصورت کلی برروی خانواده صحبت داشته باشیم.

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، گاهی فراز و نشیب هایی در زندگی بوجود می آید و یا اختلاف نظرهای عمیق و یا سطحی برای انتخاب یک موردی، تصمیم گیری برای یکی بخش از زندگی و ... باعث می شود تا کدورت و ناراحتی در بین زن و شوهر بوجود بیاید و گاها نیز نخستین عکس العمل زوجین در این زمان، " قهر کردن" می باشد.

قهر کردن را می توان بصورت خلاصه اینطور بیان کرد که عبارت است عدم برقراری ارتباط کلامی و رفتاری با طرف مقابل تا حد امکان برای نشان دادن ناراحتی خود از یک موضوع و مسئله. این که زن و شوهر بخواهند احساس خود را از یک رویداد ناخوشایند در زندگی بیان کند، بسیار عالی و الزامی است، اما نمایش آن به وسیله قهر کردن، باعث می شود تا عمق این اختلافات و دلخوری ها بیشتر شود و اگر این قهر کردن برای یک مورد ساده و قابل حل بوده باشد، می تواند رفته رفته، مسئله را به حدی بزرگ کند که حتی سایر اختلافات و اخلافات قدیمی که به هرشکلی مانند آتشی در زیر خاکستر شدند را برافروخته و روشن کند.

به عنوان مثال اگر شروع اختلاف و ناراحتی، به دلیل رفتن و یا نرفتن به یک مهمانی خاص باشد و کوتاه نیامدن طرفین، کار را به قهر کردن بکشاند، ممکن است از خودگذشتگی هایی که طرفین در گذشته برای رفتن یا رفتن به یک مهمانی یا موقعیت دیگر، بازگو شده و بعنوان یک لطف و منت تلقی شود و به همین خاطر یکی از دو طرف بگوید که چون من از خواسته خود در گذشته کوتاه آمده ام، حال نوبت شما است که به حرف بنده احترام بگذارید و این کار را انجام بدهیم یا ندهیم.

همین جمله و مثال کوچک را اگر بخواهیم دقیقا بررسی کنیم، عمقی از یک اختلاف و یک خاکستر آماده شعله ور شدن را نشان میدهد و بیانگر این است که تا آن لحظه، زن و شوهر نتوانستند به راحتی خواسته قلبی خود و میل خود به انجام دادن یا انجام ندادن یک مورد را مطرح کند. حتی اگر این نتوانستن به دلیل محبت قلبی زیاد باشد، اما باعث شده است تا توقعی را در یک شخصی برای الزام جبران آن ایجاد کند.

درخواست مشاوره خانواده: 09014100580


از طرفی دیگر، قهر کردن زوجین در دفعات زیاد و یا در بازه های طولانی، باعث می شود تا طرفین نتوانند احساسات و عواطف و حتی نیزاهای جنسی خود را در این مدت به شخصی منتقل کنند و جمیع این موارد، بر طول مدت قهر آنان می‌افزاید. همچنین همانطور که در گذشته در مطلب تحت عنوان دلایل خیانت زوجین به یکدیگر اشاره شد، این است که اگر برای همسر خود وقت نگذارید، متاسفانه افارادی فرصب طلب و سوء استفاده گر هستند تا این نیازها را بصورت ظاهری و آنی برطرف کنند که صد البته متاسفانه باعث باز شدن مسیری بسیار خطرناک برروی زوجین به نام " مسیر خیانت و مسیر طلاق" می شود.

یکی از علت های دیگری که قهرکردن را بسیار اشتباه و مضر نشان می دهد این است که اگر احیانا شخص با قهرکردن بتواند به خواسته حق یا ناحق خود برسد، بصورت ناخودآگاه قهرکردن را مسیری مطلوب و هموار برای رسیدن به خواسته های خود با اجبار می بیند. اما دریغ از این که حتی اگر تا مدتی این نوع تصور صحیح باشد و شخص با قهر کردن به خواسته های خود برسد، بعداز یک مدتی دیگر آن خاصیت و قُبح سایق را نخواهد داشت، به همین دلیل، هم مدت زمان قهر کردن افزایش می‌یابد، و هم دیگر نتیجه ای جز افزایش نارضایتی و ناراحتی برای طرفین نخواهد شد.

همچنین اگر قهر کردن به دفعات زیاد و در فاصله های زمانی کم اتفاق افتد، همانطور که مطرح شد، باعث می شود که شخص به این نتیجه برسد که پس با قهر کردن با شخص مقابل خود، لطمه ای (در ظاهر) به زندگی من وارد نمی شود و حتی در مدت زمان قهر بود، می توانم هرکاری که دلم میخواد را انجام دهم. البته این مورد نیز راه غرور و لجبازی را برای هر دوطرف زندگی هموار و نمایان خواهد کرد.

بطور خلاصه و در جمع بندی اگر بخواهیم مطرح کنیم، باید بگوییم که روانشناسیو مشاوره خانواده، به هیچ وجه قهر کردن را وسیله رفتاری و اجتماعی خوبی در زندگی زن و شوهر نمی دانند مگر در موارد خیلی خاص که شخص مقابل خطای بسیار بزرگ ( البته قابل بخششی) را انجام داده باشد و از راه دیگری متوجه مسیر اشتباه و غلط خود نشود. همواره صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن در بین زوجین در اولویت شماره یک قرار دارد. زیرا بر خلاف قهر کردن باعث می شود تا آن خاکسترهای آماده شعله ور شدن که در مثال ذکر کنیم نیز خاموش و کاملا سرد شوند. زیرا در هنگام صحبت و ارتباط برقرار کردن، مشکلات و اشتباهات ریشه یابی و مشخص می شوند و شخص خاطی، اشتباه خود را می پذیرد.