نیاز به مشاوره قبل از ازدواج یکی از الزاماتی است که امروز مورد توجه بسیار از مردم و مخصوصا جوانان قرارگرفته است. چرا که روزانه شاهد بسیاری از ازدواج هایی هستیم که به دلیل عدم مراجعه به یک مشاور و دریافت مشاوره، به راحتی به اتمام می رسد و آسیب های زیان‌باری که انتخاب اشتباه همسر در پی دارد را مشاهده کرده اند آسیب های زیان‌باری را به طرفین رابطه و سپس جامعه می رساند. آسیب هایی که گاها باعث می شود تا زن و شوهر، طلاق گرفتن را که آخرین راه حل است، به عنوان نخستین راه حل ترجیح دهند. 

پس به همین خاطر و به دلایلی که در ادامه مطرح خواهیم نمود، باید حتما قبلا از ازدواج، نزد یک مشاور خوب رفت و از مشاوره و راهنمایی های که در مشاوره ازدواج مطرح می شود، برای شروع، ادامه یا طلاق گرفتن استفاده نمود.


1- پیدا کردن شناخت کافی از خود و خواسته های خود در مشاوره قبل از ازدواج

امروزه بسیاری بزرگترین اما پنهانی ترین مشکل جوانانی برای ازدواج اقدام می کنند، این است که هیچ شناختی از روحیات، شخصیت و نیازها و خواسته های خود ندارند و اگر بخواهیم بصورت عامیانه بگوییم، "هنوز خود را نشناخته اند".

شخصی که خود و روحیات خود را دقیقا نشناسد، نمی تواند ارتباط موثری با اطرافیان از جمله همسر آینده خود بگیرد و به همین خاطر به دلیل عدم شناخت کافی یا شناخت اشتباهی که از خود دارد، دست به انتخابی اشتباه نیز می‌زند. شاید در ای ابتدا این موضوع عجیب باشد که یک شخص، ویژگی ها و روحیات خود را نشناسد. اما اگر کمی عمیق تر و ریشه ای تر به این مسئله نگاه کنیم، متوجه می شویم که بارها برایمان پیش آمده است که در خلوت خود، به رفتارهای گذشته و عکس العمل خود با دیگران فکر کرده ایم و گاهی اوقات از برخی از این رفتارها، خودمان نیز تعجب کرده ایم و می بینیم که بر خلاف رفتار عادی و معمولی خود انجام داده ایم. مثال های زیادی وجود دارد که می توان به عدم شناخت صحیح خود اشاره نمود.

حال، مسئله شناخت فردی در مشاوره قبل از ازدواج، دقیقا خود را نمایان می کند و شخص مشاور وراهنما دقیقا شخصیت حقیقی و روحیات شما را به شما نشان می‌دهد و تازه این جاست که شما بعد از شناخت خود بصورت صحیح و جامع، می توانید به مرحله بعدی یعنی شناخت زمان مخاسب ازدواج برای شما قدم بگذارید.


2- مشاوره قبل از ازدواج، شناخت زمان مناسب برای ازدواج

این مطلب که چه زمانی می‌تواند بهترین زمان برای ازدواج باشد، برای هر شخصی بسیار متفاوت است و به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. نمی‌توان به این شکل تصور کرد که به عنوان مثال اگر شخصی برادر کوچک تر از خودش ازدواج کرد، به این معنی است که آن شخص از ازدواج عقب افتاده است و یا چون از اقوام و دوستان همسن او هنوز ازدواج نکرده اند، پس او نیز نباید ازدواج کنند. حتی اینکه شخص ممکن است احساس کند که توانایی ازدواج و تشکیل یک زندگی مستقل را دارد، اما ممکن است با مشاوره قبل از ازدواج، مشاور به او بصورت منطقی نشان دهد که اکنون زمان مناسبی را برای ازدواج انتخاب نکرده است و حتی ممکن است این زمان برای ازدواج، بسیار خطرناک و آسیب رسان باشد. از مهمترین فاکتور ها برای یافتن زمان ازدواج، این است که هرشخصی بداند از نظر فکری و روحی به چه سطحی در زندگی شخصی خود رسیده است و آیا می‌تواند به این سطح فکری و روحی، به عنوان یک همسر و یا مدیر یک زندگی جدید شناخته شود یا خیر؟ اینها بخشی از این قسمت از مطلب است که نیاز شما را به مشاوره قبل از ازدواج نشان می دهد. پس از این مرحله، تازه می توان وارد مرحله شناخت شخصیتی، روحی و فکری طرف مقابل شد.


3- شناخت طرف مقابل، لازمه رجوع به مشاوره قبل از ازدواج

در مشاوره قبل از ازدواج، پس از این که مشاور، روحیات و شخصیت شخص و همچنین زمان مناسب برای ازدواج را بررسی ونتیجه گیری کرد، تازه وارد مرحله شناخت و بررسی طرف مقابل می شود و به همین خاطر است که ابتدا در مشاوره قبل از ازدواج، در ابتدا هر شخص بصورت جدا و مستقل نزد مشاور می‌رود و بصورت خصوصی، انتظارات و توقعات خود را مطرح می ساند و سپس مشاور پس از بررسی و شناخت هر دوطرف، طی جلسه یا جلساتی، بصورت دونفره و در کنارهم، سوالات و مطالبی را مطرح می کند تا ببیند که رفتار این دو شخص در کنار یکدیگر به چه شکل است و آیا شخصیت و هویتشان دقیقا به همان شکلی است که در جلسات خصوصی از خود اظهار کرد. همچین طبق فاکتورها و چالش های بسیار زیادی که مشاور برای هر دوشخص ایجاد می کند، می تواند بصورت کلی بگوید که آیا این دو شخص، می توانند به عنوان زن و شوهر یا یک زوج در کنار همدیگر زندگی کنندو حتی در لحظات سختی و دشواری، پشت یکدیگر را خالی نکنند. در انتها مشاور و راهنما تنها می تواند نظر خود را به این دوشخص بگوید و نمی تواند برای آنان تصمیم گیری کند بلکه این خانم و آقا هستند که باید طبق مراحلی که گذرانده شد و شناختی که از خود و طرف مقابل خود بدست آوردند، انتخاب کنند که می توانند در کنار یکدیگر زندگی کنند یا خیر.

در آینده به بیان ابعاد دیگری از ضرورت مراجعه و مشاوره قبل از ازدواج خواهیم پرداخت.